Domů » Doprava » Jak se vyhnout placení pokuty za jízdu na černo?

Jak se vyhnout placení pokuty za jízdu na černo?

Jízdní řády & doprava: | Napsal: host
Komentáře (4)
Odpovědět

Na internetu kolují návody, rady a nezaručené tipy na to, jak se vyhnout placení pokuty za jízdu na černo v autobusech MHD (Praha), vlacích, tramvajích či v pražském metru. Dozvíte se, že někteří lidé se při chycení revizorem vymluví na to, že zapoměli "lítačku", roční kupon nebo nějaký druh "režijky" doma či v zaměstnání a pokusí se tak svůj prohřešek ukecat. Faktem je, že jen málokdy, jestli vůbec někdo, se svou chabou výmluvou uspěje. Někteří nabádají počkat na to, až dojde k promlčení pokuty, ale zapomínají na to, že čím déle se čeká, tím více za jízdu na černo následně zaplatíte. Jde v řádu o stovky procen navýšení původní pokuty a to nejen v případě černého pasažérství v městských hromadných prostředcích v Praze, ale i dalších českých městech. To už vůbec nehovořím o variantě, že MHD (dopravní podnik či přímo městský úřad) daného města prodá tuto pohledávku novému věřiteli, který si přihodí nemalou provizi a velmi rychle prokáže mnohem důslednější postup vymáhání pohledávky za jízdu na černo.

Vyhnete se pokutě za jízdu bez jízdenky? 

Jak již bylo řečeno výše, vyhnout se pokutě je prakticky nemožné, tedy pokud třeba neutečete nebo se nepokusíte revizora ignorovat. To si mohou dovolit především dvoumetroví jedinci s muskulaturou, ale ti obvykle ani nejsou kontrolování, natož pokutováni. Nehledě na to, že například v pražském metru jsou revizoři doprovázeni policií (měští policisté) a to jde již do tuhého. Neznám praxi, ale někteří černí pasažéři si v případě chycení revizorem nechají napsat pokutu, ale po opuštění dopravního prostředku si od některého z cestujících koupí za pár korun projetou (končící) jízdenku a s tou pak jdou do nějaké revizorské centrály, kde podají stížnost a předloží platný (projetý) kupon. Jen tak mimochodem, mobilní aplikace Fare2bandit vám umožní vyhnout se pokutám za jízdu načerno jednoduše tak, že se díky její funkčnosti dozvíte o polohách revizorů v MHD Praha, ale i dalších českých městech. Tato aplikace je dostupná jak pro android, tak windows či apple itunes aplikace.

Promlčení pokuty nastává po 1 roce a nepomůže!

Spousta dotazů směřuje na možnost nechat vystavenou pokutu promlčet a doufat tak v její zrušení. Prakticky je to však trochu jinak a dopravní podniky, revizoři či věřitelé se chovají mnohem prozíravěji. Faktem je, že promlčení u pokut uložených v prostředcích hromadné dopravy za jízdu na černo nastává po jednom roce od spáchání uvedeného přestupku. Dopravní podniky však na tuto lhůtu pamatují a jejich konání je směřováno k soudu, kde podají žalobu o zaplacení pokuty za jízdu bez platné jízdenky. Soud zpravidla vydá rozhodnutí o povinnosti zaplatit dlužnou pokutu a náklady soudního řízení, jež tímto nabylo právní moci. 

Černí pasažéři v praxi

Při psaní příspěvku jsem pro vás našel několik konrétních příkladů potrestání černých pasažérů. Na serveru iDnes vyšel již před lety článek o tom, jak mladá dívka měla zaplatit za jednu jízdu načerno tisíce korun, což vymahačům zatrhnul až soud. Postup dopravního podniku za jízdu v tramvaji na černo byl v tomto případě vyhodnocen jako neadekvátní a pokuta přemrštěná. Prozměna na webu tn.cz se dozvíte, že někteří cestující využívají bezplatnou mobilní aplikaci,  která umožňuje, aby se jednotiví cestující v MHD informovali o číhajících revizorech ve všech dopravních prostředcích. Způsob, jak se vyhnout pokutám za černou jízdu je tak opět povýšen.

Jaká je maximální výše pokuty v MHD?

Je potřeba zmínit, že limity u pokut za jízdu načerno se liší dle města, dopravního podniku a nezřídka i období. Maximální výše pokuty tedy nejde jednoznačně stanovit, nicméně jde ji dohledat v aktuálních cenících pokud v MHD u jednotlivých dopravních podniků v čr. Již před lety vyšel nový zákon, který stanovil maximální pokutu za jízdu na černo bez platné jízdenky až na 1500 korun. Tento zákon byl již novelizován a například DPP Praha přitvrdil a pokuta za jízdu načerno v MHD se od 1. ledna 2014 zvýšila, nicméně ponechána zůstala snížená sazba 800 Kč v případě zaplacení pokuty na místě přímo revizorovi.

 

Rok Počet černých pasažérů Výdělek DPP na pokutách
2013 (za 1. pololetí)

 

127 871

 

cca 52 mil. Kč

 

2012 280 139 cca 133 mil. Kč
2011 262 149 cca 128 mil. Kč
Píšeme pro vás aktuality ze světa dopravy v čr i zahraničí. Zprostředkováme a vyhledáme vám vlakové, autobusové či letecké spojení do jakékoli světové lokality. Preferujeme hledání dopravního spoje přes IDOS jízdní řády vlaků a autobusů včetně pravidelných linek městské hromadné dopravy pro jednotlivá města České republiky. Tento konkrétní článek se týká hlavně tohoto tématu: Jak se vyhnout placení pokuty za jízdu na černo?.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Jízdní řády autobusů
Pokud jste jako já a mnoho jiných měli problémy s vyhledáním dopravního spojení z konkrétní lokality v České republice, ale i zahraničí a nemohli jste najít ten nejvhodnější a nejlevnější autobusový spoj, jistě jste hledali jiné - náhradní - řešení. Jistě, můžete využít jízdní řády v tištěné podobě, ale v době internetu jde pouze o náhradní řešení, které řeší spíše krizové situace, kdy nemáte "po ruce" internet. Dnes můžete mít kvalitní aplikaci "jízdní řády" na mobil (tablety, mobilní telefony), případně vyhledávat autobusové spojení na PC. Přestože je zde celá řada autobusových dopravců, jsou zde mobilní aplikace určené pro autobusovou dopravu, které sdružují různé dopravce včetně MHD v konkrétních městech čr, ale také mobilní apps konkrétních přepravců. Pokud jezdíte autobusy Student agency, jistě rádi využijete aplikaci můj vlak, která je dostupná také pro ověření autobusového spojení od autobusů studentagency. Drtivá většina programů je určena a dostupná pro telefony s operačním systémem Android a pro platformu iOS.
Jízdní řády vlaků
Jízdní řády od IDOSu jsou jednoznačně nejpoužívanější aplikací pro vyhledání jakéhokoli dopravního spojení v České republice. Tento online nástroj vám pomůže snadno a rychle vyhledat vlakové spojení a to včetně aktuálních informací o výlukách na železničních tratích, přesných informací o zpoždění jednotlivých vlaků, případně nejvýhodnější varianty navazujících spojení. Vy si zvolíte železniční stanici (nádraží) odjezdu a příjezdu a systém za vás najde nejkratší a nejrychlejší trasu, která povede do vašeho cíle! Také pro ověření vlakového spoje jsou zde bezplatné mobilní aplikace. Pokud preferujete instalaci jízdního řádu na operační systém Android, stahujte zde. Pro mobilní telefony s iOS od Apple iPhone stahujte tuto aplikaci. Tyto mobilní aplikace jízdních řádů můžete zdarma stáhnout například na webových stránkách Českých drah. Zajímají vás přesné časy odjezdů a příjezdů včetně předpokládaného zpoždění? Zkuste plikaci můj vlak se kterou si můžete vyhledat vlakové spojení včetně podrobných informací a možnosti přímého nákupu jízdenky, zjistit nepřeberné informace o konkrétním vlaku a jeho aktuální pozici včetně průběžných aktualit. Dále si snadno ověříte info z odjezdových tabulí, spožděních, nástupišti či odjezdové koleji. Jako přihlášený uživatel navíc můžete využívat "správce zakoupených jízdenek" pro lepší přehled o zakoupených jízdách a snadné opakování předešlých nákupů a jejich předložení průvodčímu při kontrole ve vlaku!
Jízdní řády MHD
Městská hromadná doprava je především v hlavním městě Praze velmi důležitou součástí dopravního systému. Naše online jízdní řády umožňují kombinovat jak meziměstskou tak městskou dopravu tak, abyste našli to nejvýhodnější a nejrychlejší dopravní spojení po celé čr. Zadejte tedy odjezdové a příjezdové místo a systém vám dle aktuálních preferencí a změn na trasách nabídne dopravní spojení, které by mělo šetřit váš čas i peníze. Co se týká MHD Praha, ověřit dopravní spojení si můžete přímo na oficiálních webových stránkách dpp.cz. Pokud hledáte informace o městské hromadné dopravě ve vašem měste či obci, klikněte nejrpve v menu na správnou položku a přejděte do sekce MHD dopravy pro jednotlivá česká města. Pro nejaktuálnější informace je dobré navštívit webové stránky dopravního podniku v dané lokalitě.
Rezervace levných letenek
Všichni nabízejí levné letenky ale jak a kde je opravdu najít se dozvíte málokde. Pravdou je, že cena letenky se odvíjí od mnoha navzájem souvisejících faktorů a jen skuteční lovci jsou schopní sehnat ty nejlevnější letenky za korunu či euro :) Pro obyčejné smrtelníky, kteří nemohou trávit hledání leteckého spojení desítky hodin je zde vyhledávač leteckého spojení, který prohledává aktuální databáze letů od leteckých společností a dopravců z celého světa. Tyto systémy se nazývají Galileo a Amadeus. Nevíte jak si ověřit cenu letenky do vybrané lokality? Nevyplatí se daná destinace autobusem či vlakem a proto zvažujete cestu letadlem? Přejděte na sekce s letenkami a zkuste najít a porovnat ty nejlevnější letenky z akčních nabídek nízkonákladových leteckých společností, případně zvolit některý z charterových letů důvěryhodných cestovních kanceláří a agentur, kteří nabízejí low cost lety do turisticky oblíbených destinací nejen u moře či na horách.

Slide up