Domů » Doprava » Jízdné pro seniory v Praze aneb slevy pro důchodce v pražské MHD!

Jízdné pro seniory v Praze aneb slevy pro důchodce v pražské MHD!

Jízdní řády & doprava: | Napsal: host
Komentáře (0)
Odpovědět

Nebylo to tak vždy, že by měli senioři či zdravotně a tělesně postižení spoluobčané cestování pražskou hromadnou (integrovanou) dopravou zdarma. Tvůrci Opencard si potřebovali zvýšit karmu, tak zavedli bezplatné jízdné pro seniory (důchodce) v Praze jak v tramvajích, tak autobusech či metru. Pokud jste tedy dosáhli věku 65 a více, můžete po Praze cestovat zdarma, což je příjemné. Ale POZOR, dle aktuálního ceníku MHD Praha platí tato nabídka pouze pro děti od 6 do 15 let Seniory od 65 do 70 let, kteří jsou držiteli „Dokladu o nároku na zvláštní ceny jízdného“. Na internetu najdete spoustu zavádějících informací, které je složité udržovat v aktuálním stavu a je tedy nutné hledat pravdivé informace přímo u zdroje. Tímto zdrojem je přímo dopravní podnik hlavního města Prahy (dpp.cz), kde také najdete tabulku s cenami jízdného po Praze jak pro seniory, tak studenty, dospělé či děti.

Ceny jízdného v MHD Praha pro dospělé a děti

Jak můžete vidět v níže uvedené tabulce, senioři mohou využívat příjemných slev, ale zadarmo to není! Pravidleně aktualizované ceníky jízdného v MHD Praha najdete na webových stránkách dpp.cz v sekci s ceníky. Pamtujte však na to, že cena jízdenky se odvíjí od tarifu a tarifního pásma, do kterého spadá vámi zvolená trasa ať již přestupní či nepřestupní. Pokud si chcete vyhledat dopravní spojení přes MHD Praha, stačí využít jízdní řády IDOS pro autobusy, vlaky, tramvaje, metro či trolejbusy a najít si co nejrychlejší a nejlevnější spoj po Praze nejen pro důchodce, ale i pro ostatní cestující. Pro rekapitulaci: jízdné pro seniory v Praze je zcela zdarma pouze pro důchodce starší 70 let a děti do 6 let! Jen tak mimochodem, osoba doprovázející dítě do věku 3 let má po Praze (pásma P, 0 a B) nárok na zvláštní cenu jízdného 0 Kč (tato sleva neplatí ve vlacích PID, na lince AE a na příměstských autobusových linkách ve vnějších tarifních pásmech). Dítě, respektive rodič, se musí prokázat „Průkazem dítě do 3 let“ nebo občanským průkazem nebo cestovním pasem.

 

DRUH JÍZDENKY Dospělý Dítě*** Senior*** 0 – 6/70+ let
Jízdenky Základní90 min.  32 Kč 16 Kč 16 Kč 0 Kč
Krátkodobá30 min.  24 Kč 12 Kč 12 Kč 0 Kč
1 den24 hod.  110 Kč 55 Kč 55 Kč 0 Kč
3 dny72 hod.  310 Kč 0 Kč

 

 Zajímá vás, kdo je seniorem se smyslu trifu PID, případně kde je seniorům a ostatním občanům a cestujícím v hmotné nouzi poskytována sleva na pražském jízdném? Co je to PID průkazka, kdo na ní má nárok, jaké jsou její výhody a co k jejímu vystavení potřebujete, případně v jaké je souvislosti k Opencars? Vše se dozvíte jak na oficiálním webu dpp.cz, případně na serveru ropid.cz, kde jsou aktuální informace o jízdném pro seniory, kteří cestují ve smyslu tarifu PID. Mimojiné se dozvíte také tipy na to, jak cestovat z/do Prahy příměstskými autobusovými linkami a využít zároveň slevy na území Prahy a pražské integrované dopravy a jaké další slevy jsou pro pasažéry městské hromadné dopravy v Praze připraveny a kde si je sjednat za co nejnižší poplatek.

Píšeme pro vás aktuality ze světa dopravy v čr i zahraničí. Zprostředkováme a vyhledáme vám vlakové, autobusové či letecké spojení do jakékoli světové lokality. Preferujeme hledání dopravního spoje přes IDOS jízdní řády vlaků a autobusů včetně pravidelných linek městské hromadné dopravy pro jednotlivá města České republiky. Tento konkrétní článek se týká hlavně tohoto tématu: Jízdné pro seniory v Praze aneb slevy pro důchodce v pražské MHD!.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Jízdní řády autobusů
Pokud jste jako já a mnoho jiných měli problémy s vyhledáním dopravního spojení z konkrétní lokality v České republice, ale i zahraničí a nemohli jste najít ten nejvhodnější a nejlevnější autobusový spoj, jistě jste hledali jiné - náhradní - řešení. Jistě, můžete využít jízdní řády v tištěné podobě, ale v době internetu jde pouze o náhradní řešení, které řeší spíše krizové situace, kdy nemáte "po ruce" internet. Dnes můžete mít kvalitní aplikaci "jízdní řády" na mobil (tablety, mobilní telefony), případně vyhledávat autobusové spojení na PC. Přestože je zde celá řada autobusových dopravců, jsou zde mobilní aplikace určené pro autobusovou dopravu, které sdružují různé dopravce včetně MHD v konkrétních městech čr, ale také mobilní apps konkrétních přepravců. Pokud jezdíte autobusy Student agency, jistě rádi využijete aplikaci můj vlak, která je dostupná také pro ověření autobusového spojení od autobusů studentagency. Drtivá většina programů je určena a dostupná pro telefony s operačním systémem Android a pro platformu iOS.
Jízdní řády vlaků
Jízdní řády od IDOSu jsou jednoznačně nejpoužívanější aplikací pro vyhledání jakéhokoli dopravního spojení v České republice. Tento online nástroj vám pomůže snadno a rychle vyhledat vlakové spojení a to včetně aktuálních informací o výlukách na železničních tratích, přesných informací o zpoždění jednotlivých vlaků, případně nejvýhodnější varianty navazujících spojení. Vy si zvolíte železniční stanici (nádraží) odjezdu a příjezdu a systém za vás najde nejkratší a nejrychlejší trasu, která povede do vašeho cíle! Také pro ověření vlakového spoje jsou zde bezplatné mobilní aplikace. Pokud preferujete instalaci jízdního řádu na operační systém Android, stahujte zde. Pro mobilní telefony s iOS od Apple iPhone stahujte tuto aplikaci. Tyto mobilní aplikace jízdních řádů můžete zdarma stáhnout například na webových stránkách Českých drah. Zajímají vás přesné časy odjezdů a příjezdů včetně předpokládaného zpoždění? Zkuste plikaci můj vlak se kterou si můžete vyhledat vlakové spojení včetně podrobných informací a možnosti přímého nákupu jízdenky, zjistit nepřeberné informace o konkrétním vlaku a jeho aktuální pozici včetně průběžných aktualit. Dále si snadno ověříte info z odjezdových tabulí, spožděních, nástupišti či odjezdové koleji. Jako přihlášený uživatel navíc můžete využívat "správce zakoupených jízdenek" pro lepší přehled o zakoupených jízdách a snadné opakování předešlých nákupů a jejich předložení průvodčímu při kontrole ve vlaku!
Jízdní řády MHD
Městská hromadná doprava je především v hlavním městě Praze velmi důležitou součástí dopravního systému. Naše online jízdní řády umožňují kombinovat jak meziměstskou tak městskou dopravu tak, abyste našli to nejvýhodnější a nejrychlejší dopravní spojení po celé čr. Zadejte tedy odjezdové a příjezdové místo a systém vám dle aktuálních preferencí a změn na trasách nabídne dopravní spojení, které by mělo šetřit váš čas i peníze. Co se týká MHD Praha, ověřit dopravní spojení si můžete přímo na oficiálních webových stránkách dpp.cz. Pokud hledáte informace o městské hromadné dopravě ve vašem měste či obci, klikněte nejrpve v menu na správnou položku a přejděte do sekce MHD dopravy pro jednotlivá česká města. Pro nejaktuálnější informace je dobré navštívit webové stránky dopravního podniku v dané lokalitě.
Rezervace levných letenek
Všichni nabízejí levné letenky ale jak a kde je opravdu najít se dozvíte málokde. Pravdou je, že cena letenky se odvíjí od mnoha navzájem souvisejících faktorů a jen skuteční lovci jsou schopní sehnat ty nejlevnější letenky za korunu či euro :) Pro obyčejné smrtelníky, kteří nemohou trávit hledání leteckého spojení desítky hodin je zde vyhledávač leteckého spojení, který prohledává aktuální databáze letů od leteckých společností a dopravců z celého světa. Tyto systémy se nazývají Galileo a Amadeus. Nevíte jak si ověřit cenu letenky do vybrané lokality? Nevyplatí se daná destinace autobusem či vlakem a proto zvažujete cestu letadlem? Přejděte na sekce s letenkami a zkuste najít a porovnat ty nejlevnější letenky z akčních nabídek nízkonákladových leteckých společností, případně zvolit některý z charterových letů důvěryhodných cestovních kanceláří a agentur, kteří nabízejí low cost lety do turisticky oblíbených destinací nejen u moře či na horách.

Slide up